W ramach projektu ERASMUS+ w dniach 24.05.2015r. – 06.06.2015r. 10 uczniów 4-letniego Niepublicznego Technikum Zawodowego w Kozienicach oraz 6 uczniów Niepublicznego Technikum Zawodowego w Opatowie kształcącego w zawodzie technik informatyk odbyli dwutygodniowy staż w Bułgarii. Uczniowie byli goszczeni przez bułgarską firmę szkoleniową BULGARIA GATEWAY, która zajmuje się planowaniem i zarządzaniem międzynarodowymi projektami mobilności i projektami szkoleniowymi w wielu dziedzinach.

logo bulgaria
 
Do udziału w projekcie mogli zgłosić się wszyscy chętni uczniowie kształcący się w zawodzie technik informatyk. Wybór uczestników nastąpił na podstawie formularzy zgłoszeniowych uczniów, zawierających dane osobowe uczestnika, informacje na temat jego indywidualnych potrzeb i zainteresowań oraz znajomości języka angielskiego. Dodatkowo każdy potencjalny uczestnik miał założona kartę oceny, która zawierała informacje dotyczące klasyfikacji końcoworocznej roku poprzedniego ze szczególnym uwzględnieniem oceny z przedmiotów zawodowych, z języka angielskiego, ocena z zachowania, opinia wychowawcy, opinia dyrektora.
Staż miał na celu przygotowanie uczniów do skutecznego wykonywania zadań na europejskim rynku pracy w branży informatycznej. Uczniowie odbywali praktyki na Uniwersytecie Technologicznym w Sofii, natomiast zakwaterowani zostali w samym centrum stolicy w hotelu Budapest. Uczestnicy projektu od poniedziałku do piątku odbywali praktyki w godz. 9.30 – 15.30 . Ponadto w pierwszym tygodniu uczestniczyli w zajęciach z języka bułgarskiego w godz. 18.00 – 19.30 . Natomiast w czasie wolnym uczniowie wspólnie z opiekunami zwiedzali miasto, mieli także zorganizowane wycieczki. Na jedną z wycieczek wybrali się do ogrodu zoologicznego, które jest najstarszym i największym ogrodem w Bułgarii. Na drugą wycieczkę uczniowie zostali zabrani do Kopriwszticy, jest to historyczne miasto położone a środkowo – zachodniej Bułgarii. W mieście zachowała się XIX zabudowa, dzięki czemu Kopriwsztica jest jedną z największych atrakcji turystycznych regionu. W mieście uczniowie spędzili cały dzień, podziwiając zabytkowe budynki i uzyskując informacje dotyczące historycznych wydarzeń, które miały miejsce na tym terenie.
logo erasmus

Podczas praktyk uczniowie poszerzyli zawodowe kwalifikacje na drodze współpracy z pracodawcami zagranicznymi. Wszyscy uczestnicy projektu otrzymali dokument Europass Mobilność, potwierdzający kwalifikacje zawodowe uznawane we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Zyskali więc status pracownika o wysokich kompetencjach zawodowych, co zdecydowanie zwiększy ich konkurencyjność na rynku pracy. Uczniowie biorący udział w stażu zapoznali się z nowymi technikami pracy, zweryfikowali umiejętności w realnych warunkach pracy. Praktykanci mieli możliwość instalowania, uruchamiania i konserwacji sprzętu komputerowego oraz prowadzenia baz danych lub systemów oprogramowania użytkowego. Praktyka zawodowa odbywała się na stanowiskach, na których w przyszłości będzie pracował technik informatyk, a w szczególności administrator, projektant, czy programista. Ponadto wszyscy uczestnicy w pewnym stopniu poznali kulturę, historię i geografię Bułgarii oraz opanowali podstawy słownictwa zawodowego.