Wtorkowe spotkanie będące kontynuacją warsztatów w ramach zadania publicznego pn. "Śladami Powstania Styczniowego" odbyło się z udziałem gości – m.in. Prezesa Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Pana Krzysztofa Zająca. Pan Krzysztof w niezwykle ciekawy i wyczerpujący sposób opowiedział uczniom o tym jak obszar lasów Puszczy Kozienickiej i Stromieckiej położony w widłach Pilicy i Wisły stał się znakomitym miejscem działań obronnych i partyzanckich. Do współczesnych czasów zachowały się liczne miejsca pamięci narodowej tj. mogiły (na wiejskich cmentarzach i w terenie, wśród łąk, pól oraz lasów), krzyże, pomniki i tablice, o które z namaszczeniem i szacunkiem dba okoliczna społeczność. Część z tych miejsc odwiedzili nasi uczniowie upamiętniając je na zdjęciach.
 
Podczas wtorkowych warsztatów uczestnicy projektu zapoznawali się nie tylko z historycznym znaczeniem Puszczy Kozienickiej i Stromieckiej ale przede wszystkim z wydarzeniami mającymi miejsce na terenach Skarżyska-Kamiennej i Świętego Krzyża oraz okolic. Otóż Powstanie Styczniowe krwawo odcisnęło się na historii Skarżyska-Kamiennej i okolicznych miejscowości. Symbolem tamtych wydarzeń z tych rejonów są krzyże pamięci. Zazwyczaj Chrystus w symbolach chrześcijańskich przedstawiany jest ze zwieszoną głową w dół lub w prawo. W przypadku krzyży z czasów Powstania Styczniowego postać Chrystusa ma głowę na lewym ramieniu. Krzyże stawiano na miejscu gdzie byli, walczyli, a także ginęli powstańcy. Pomnik upamiętniający powstańców poległych na tamtych ziemiach znajduje się w lesie, w Rejowie.
 
Kolejnym wyróżnionym podczas warsztatów miejscem był Święty Krzyż. Obok Świętego Krzyża istniał także drugi obóz powstańczy, rozłożony na skraju puszczy w Nowej Słupi. Szczególne znaczenie ma tu data 12 lutego, która jest wspomnieniem „Bitwy pod Świętym Krzyżem”. W walkach brali udział nie tylko przebywający tam księża demeryci ale również stacjonujący na tych terenach oddział pod dowództwem Mariana Langiewicza. Walki były ciężkie, a na skutek ostrzału rosyjskiej artylerii ucierpiały m.in. zabudowania klasztorne. Po powstaniu styczniowym Instytut Księży Demerytów znajdujący się na Świętym Krzyżu został zlikwidowany. Zabudowania klasztoru nie miały gospodarza i klasztor niszczał do czasu utworzenia w jego murach Opatowskiego Więzienia Karnego w 1882 r.